Heřmánek je rostlina s drobnými bílými kvítky, která se vyskytuje na mnoha místech světa. I u nás, v České republice, jí můžete vidět na mnoha místech. Tato rostlinka může vyrůst až do výšky půl metru. Poznáte ji nejen podle vzhledu, ale také podle její silné, specifické vůně. Nejvhodnější doba pro sběr heřmánku je zhruba od začátku května až do poloviny září. Po usušení můžete heřmánek dále zpracovávat. Heřmánek se bude hodit v každé domácnosti, protože má velké množství zdravotních přínosů pro naše tělo a organismus. Pomáhá proti nejrůznějším nemocem a jiným problémům.
Pokud jste například ve stresu, jste rozrušení, nervózní, úzkostní, nebo máte jen jednoduše špatnou náladu, dopomůže vám heřmánek. Jeho chuť a vůně jsou totiž relaxační a mají na vás uklidňující efekt. I z toho důvodu se doporučuje šálek heřmánkového čaje konzumovat před spánkem, aby vám usnadnil usínání a navodil klidnou náladu.
Skvělým pomocníkem se pro vás heřmánek stane také v případě, kdy trpíte na obtíže s trávením. Mezi ty řadíme třeba nadýmání, bolest žaludku, podráždění žaludek, průjmy, zácpy a podobně. Heřmánek má protizánětlivý i uklidňující účinek a pomůže vám navrátit vaše trávení k normálu.
Nemusíte ale heřmánek konzumovat jen například ve formě čaje. Heřmánek má skvělé využití i k zevnímu použití. Pokud si z heřmánku vyrobíte odvar, můžete si poté jednoduše s pomocí látky vytvořit heřmánkové obklady, které jsou velmi účinné při různých podrážděních kůže, vyrážkách, alergických projevech, zánětlivých projevech na kůži a podobně. Pokud trpíte na hemeroidy, určitě vám uleví koupel z heřmánku.
Jestli vás třeba bolí zuby, doporučujeme začít s kloktáním odvaru z heřmánku. Díky svým protizánětlivým účinkům vám může pomoci urychlit hojení zubů anebo přečkat nejhorší bolest, než se vydáte ke svému zubaři.