Kurkuma je usušený a na prášek rozemletý oddenek rostliny, která se nazývá kurkumovník dlouhý (Curcuma longa). Její použití je opravdu široké, od potravinářského průmyslu přes barvení textilií až po kosmetiku. Žluté barvivo se využívá pro barvení hořčice, bezvaječných těstovin, polévek nebo rýže.
Při správné péči se dá vypěstovat . Její hlízy nebo vypěstované rostliny nabízejí specializovaná zahradnictví na internetu, případně si je můžete zakoupit přímo na zahradnické výstavě či v hobbymarketu.
Rostlinu zasaďte do hlinitopísčitého substrátu a umístěte na teplém a světlém místě, nejlépe na okně. Je to pohledná, růžově kvetoucí bylina příbuzná zázvoru. Vyžaduje zvýšenou vzdušnou vlhkost a vydatnou zálivku. Postavte květináč na misku vysypanou kamínky, v níž bude stát voda, a dbejte na pravidelné rosení. Jednou za dva týdny přihnojte. Po odkvětu, kdy rostlina začíná zatahovat, ji můžete z květináče vyjmout, hlízu očistit od kořenů a rozdělit. Část hlízy lze použít pro rozmnožování rostliny. Oddenek kurkumy se dá upotřebit čerstvý nebo sušený. Před sušením je třeba ho povařit, čímž získá typickou žlutou barvu, poté důkladně usušit a rozemlít na jemný prášek. Skladuje se na suchém a tmavém místě. Chuť kurkumy oproti zázvoru je méně pálivá a více hořká.
Kurkumin obsažený v tomto koření je léčivou látkou, kterou východní medicína zná jako přírodní antibiotikum a antivirotikum. V Indii je kurkuma ceněná pro své protizánětlivé a bolest zmírňující účinky. Lze ji použít při nachlazení podobně jako zázvor, zalitou horkou vodou a oslazenou medem. Kurkuma povzbuzuje vylučování žluči, čímž zlepšuje trávení tuků, a posiluje imunitní funkci jater. Zlepšuje kožní problémy jako je ekzém nebo lupénka a zmírňuje bolesti doprovázející revmatickou artritidu a artrózu. Je také silným antioxidantem, jemuž se přičítají protirakovinné účinky a prevence kardiovaskulárních chorob. Výzkumy rovněž poukazují na pozitivního efekt u zhoršující se paměti starších osob a na zlepšení stavu pacientů s Alzheimerovou chorobou. V neposlední řadě slouží kurkuma jako antidepresivum.
Zdá se, že kurkumin je malý zázrak, který šmahem nahradí nesteroidní protizánětlivé léky a řadu dalších medikamentů. Studie, které se zabývají výzkumem účinku kurkuminu na lidské zdraví a jásají nad tímto všelékem, mají ovšem jeden nedostatek. Opomíjejí skutečnost, že kurkumin se v organizmu velice špatně vstřebává a jeho využití je velmi nízké. Obranné mechanizmy v těle zablokují jeho průchod střevní stěnou. Navíc není rozpustný ve vodě, ale v tuku, a vařením se jeho účinky ničí.
Indové dokáží nízkou využitelnost kurkuminu korigovat tím, že ho jedí v malém množství denně, ideálně v kombinaci s rostlinnými oleji a s přídavkem pepře, který zvyšuje jeho účinnost. Vy si ho bez rizika můžete dopřát také, ať už pro jeho chuť či léčivé účinky.