Dnes jsou punčochy téměř výhradně doménou žen, ale i ony si musely několik desítek let počkat na vynález jménem silonové punčochy. Nejprve jim totiž předcházely výrobky ručně pletené z hrubých bavlněných přízí, ale třeba také z pravého hedvábí. Ty si mohla dopřát pouze anglická královna Alžběta a pár vyvolených z okruhu jejího dvora, v roce 1607. A zároveňˇv této době přicházejí první vynálezy pletacích strojů a s nimi i levnější a dostupnější zboží, určené i pro chudší společenské vrstvy.
Nicméně punčocha na dámské nožce byla ještě celá dvě staletí ukryta pod dlouhou sukní.
Až s příchodem doby takzvaného „zkracování“, kolem roku 1920 se dámská punčocha mohla konečně rozhlédnout do světa. Ve 30. letech minulého století přišli Američané na trh s úžasně přelomovým výrobkem, ,
takzvanými nylonkami, vyrobených za použití polyamidových vláken, která jsou dnes také označována jako Nylon, Silon, Perlon a další, do nichž jsou už dnes přidávána elastická vlákna, která známe pod názvy Lycra, či Spandex. Jemnost punčoch, tedy síla vlákna, je vyjadřována zkratkou DEN. Čím vyšší číslo se za ní objevuje, tím silnější je vlákno a zároveň méně průhledná punčocha.
Dnešní výrobci nabízejí celou řadu punčoch, určených pro různé příležitosti. Ať už jdete do společnosti, na pracovní jednání, nebo do školy, vždy můžete vybírat z široké škály barev a vzorů, samozřejmě s přihlédnutím k aktuálnímu ročnímu období. Silonových punčoch se nemusí zříkat ani ženy, které mají zdravotní problémy, týkající se nohou. Na ně výrobce pamatuje také a doporučuje kompresní silonové punčochy s elastickým spandexem, které nohu mírně stáhnou, ale zaručí jí přesto dostatečný komfort a co nejvíce přirozený vzhled.
Punčochy tedy měly a mají dodnes velmi významné místo v historii oblékání, i když už dnes staly součástí pouze dámských šatníků…tedy až na malé výjimky…