Morče není ani masožravec ani všežravec, jako např. potkan. Musíme tedy respektovat jeho jídelníček a trávicí systém přizpůsobený pro zpracování živin z rostlin. Základem jejich potravy je seno a v teplém období roku, máme-li tu možnost, spásání čerstvé trávy. Zvířata chovaná celoročně uvnitř bytu jsou pak odkázána výhradně na zásobu kvalitního sena, a tam často dochází k potížím. Záleží totiž na tom, z jakého zdroje pochází, dnes si posečenou trávu z vlastní, nejlépe horské, louky nemůže dovolit každý, aby s ní zásoboval vlastní zvířectvo. Jsme odkázáni na kamenné prodejny a e-shopy a dovoz krmných směsí od soukromých dodavatelů. Jakými vlastnostmi by se mělo seno vyznačovat?
Jak poznat kvalitní seno
Musí vykazovat příjemné aroma, poznáte jej velice snadno, a to dokonce i tehdy, jste-li mírně nachlazeni. Vůně není pokažena prachem z dlouhého volného skladování v nevhodných prostorách, není cítit zatuchlinou a plísní, což bývá poměrně častým nešvarem nedostatečně proschlých travin. Podezřelá je i zašedlá barva, ta správná je tmavě zelená a na první pohled nevypadá odpudivě.
Větší část by měly tvořit traviny, v menším poměru musí být zastoupené i stvoly a listy bylin. Všechny stonky musí být patřičně dlouhé, senoseč probíhá v době, kdy je tráva vysoká několik desítek cm, u kratších stvolů nedochází k dostatečnému zásobení živinami. Dříve se dbalo na patřičnou výšku porostu před jeho posekáním, dnes se někteří dodavatelé snaží celý proces urychlit s vidinou vyššího zisku, a to se pak na kvalitě sena projeví. Někteří producenti doplňují sušenou krmnou směs heřmánkem, sušenou zeleninou (mrkví, brokolicí, hráškem) a mátou.
Granulky
Na trhu je jich přehršel, ale ne všechny jsou pro morčata ideální. Zvláště ne ty na první pohled hodně barevné, nebo ve formě tyčinek s přídavkem cukru. Mějte také na paměti, že morčata nesmí dostávat obiloviny.