Je možné, že jste právě dospěli, opustili školu a v životě se teprve rozkoukáváte. Ale také je možné, že se z nějakého jiného důvodu ucházíte o první zaměstnání v jiné situaci, případně jste dosud pracovali, aniž byste se příliš zaobírali tím, jak je to zde s vaším příjmem. Ale každopádně je jisté jedno. Pokud se ucházíte o práci a nemáte doposud dostatečné teoretické vědomosti, mohli byste si snadno nadělat problémy se svou výplatou.
Je pochopitelné, že na tuto záležitost nezapomenete a že se potenciálního zaměstnavatele hned zkraje optáte, kolik vám za to bude platit. A určitě si to necháte dát i písemně, protože co je psáno, to je i dáno. Jenže při tom můžete udělat jednu i dost závažnou chybu. A to tu, že si spletete pojmy.
Když vám totiž zaměstnavatel v podobné situaci nabídne určitou hrubou mzdu, měli byste každopádně vědět, že ji celou nedostanete, a neměli byste tedy rovnou počítat s tím, co si s tolika penězi budete moci dovolit. Napřed se totiž musí z oné hrubé mzdy zaplatit ještě daň z příjmu a sociální a zdravotní pojištění. A to, co pak dostanete, už nebude zdaleka tak velká suma. Ani kdybyste využili nejednu slevu na dani nebo daňové zvýhodnění.
To, co člověk skutečně dostane, tedy čistá mzda, zkrátka nikdy nedosahuje výše hrubé mzdy. A člověk by s tím měl počítat. A zaměstnanec by si to měl spočítat včas, dřív, než kývne na ve své podstatě nezajímavou nabídku. Každý by měl vědět, kolik skutečně dostane.
A jak si to spočítat, když člověk není zkušený účetní? Nejlépe tak, že se využije kalkulačka pro výpočet čisté mzdy. Díky té si to totiž může relevantně spočítat opravdu kdokoliv. Využívání takové kalkulačky není ani trochu složité.
A když pak člověk ví, kolik čistého skutečně dostane? Pak má tento jistotu, ví, na čem je. A to je pochopitelně vždy lepší než tápání v nevědomosti.